EAGLE SCOUT PROJECTS FOR THE SOUTHBURY LAND TRUST 

2002   Brian Finucane, Troop 1607 – Ivers and Bassett Preserve

2003   William Kopcha, Troop 60 – Phillips Farm

2004   Connor Fitzpatrick, Troop 60 – Bassett Preserve

            Chris Brenn, Troop 162 – Phillips Farm

2005   Christopher Monroe, Troop 60 – Platt Farm

            Jared Radar, Troop 60 – Phillips Farm

            Paul Madenjian, Troop 60 – Koons Preserve

2006   Evan Desorvo, Troop 60 – Phillips Farm 

            Eric Brenn, Troop 162 – Phillips Farm   

2007  Christopher Mattera, Troop 162 – Platt Farm

           Kyle English, Troop 60 – Phillips Farm

           Kevin Kauffman, Troop 60 – Fox Hollow Preserve

           Christopher Wood, Troop 60 – Lovdal Farm

           Mark Corbett, Troop 60 – Reservoir Woods and Country                 Meadows

           Brendan O’Lena, Troop 60 – Phillips Farm

2008  Ian Schofield, Troop1607 – Lovdal Farm

           Mason Behuniak, Troop 60 – Lovdal Farm

           Matthew Karkut, Troop 162 – Platt Farm

           Edward Wlodarczyk, Troop 162 – Platt Farm

2009  Andrew Radlicz, Troop 60 – Phillips Farm

2010   Christopher Radlicz, Troop 60 – Fox Hollow and Sleepy Hill             Preserve

           Zachary South, Troop 60 – Phillips-Lovdal Farm Preserve

           Billy Galante, Troop 60 – Ivers Preserve

           Brendan Riel, Troop 60 – Phillips Farm

           Brian Corbett, Troop 60 – Phillips Farm

           Matthew Hannigan, Troop 162 – Lovdal Farm

2011    David Ahlberg, Troop 60 – Phillips Farm  

           Matthew Bannon, Troop 5 – Phillips Farm

2012   Glen Mackbach, Troop 60 – Phillips Farm

2013   Stephen Cangelosi, Troop 60 – Platt Farm

           Stephen Pendergast, Troop 60 – Phillips Farm

2014   Matthew Szczygiel, Troop 60 – Phillips Farm

2015   Nathan Lowry, Troop 1607 – Platt and Phillips Farm;                         Bassett, Ivers and Koons Preserve

2017   Peter Dzubay, Troop 60 – Phillips Farm

           Michael Falsetta, Troop 1607 – Phillips Farm

           Tyler Conroy, Troop 1607 – High Ridge Estates and                           Georges Hill Estates

2018   Sean Lynch, Troop 5 – Phillips Farm

           Aidan Markward, Troop 162 – Steinberg/Owl Swamp and                 Sterling Woods

2019   Andrew Vela, Troop 162 – Platt Farm

2020  Kieran Garrity, Troop 162 – Koons Preserve

           Kevin Nobrega, Troop 1607 – Phillips Farm

2021   James Dickson, Troop 162 – Fox Hill and Grayarlin

           Eric Holtz, Troop 1607 – Bassett Preserve

           Jackson Papaioannou, Troop 162 – Koons Preserve

           Liam King, Troop 60 – Lovdal Farm

P1010099 (1).JPG
0778.jpg
IMG_0458.jpg